Obec Cidlina

Kraj Vysočina

V Cidlině se koštovalo 21 vzorků slivovice a ostatních pálenek

Na dalším ročníku Cidlinského amatérského koštu slivovice a ostatních pálenek se hodnotilo celkem 21 vzorků slivovice a ostatních pálenek. V  sobotu 17. března 2018 se cidlinský společenský dům zaplnil návštěvníky, z nichž 26 se rozhodlo hodnotit dodané vzorky slivovice a ostatních pálenek. V kategorii slivovic se utkalo o vítězství celkem 9 vzorků, v kategorii ostatních pálenek soupeřilo 12 vzorků. Hodnotitelé tak mohli kromě klasické slivovice ochutnat i pálenku z broskví, blum, hrušek, meruněk, jablek, rynglí i mandlí.

Hodnotilo se známkami jako ve škole, od jedničky do pětky. Moderátorem akce se stal pan Vlastimil Karafiát mladší, a i obsluhu a nalévání vzorků pálenek jsme přenechali mladé generaci.

A jak jsme viděli na tvářích hodnotitelů, většina slivovic byla dobrých a jen málokdy se tvářili, že jim opravdu nechutná. Mezi dodané vzorky zařadili pořadatelé opět i dva speciální vzorky pro zvýšení bystrosti hodnotitelů a to v obchodě kupovanou hrušku a meruňkovici.

Nakonec bylo vyhodnocení a předání cen: pamětní listy a pamětní „panáky“ s broušeným textem i balíčky dobrých uzenin a sýrů.

Nejlepší slivovici měl místní chalupář a současně náš čestný občan a skvělý kamarád, pan Oldřich Pelčák. Na druhém místě skončila slivovice místního občana pana Miroslava Trojana a třetí příčku získala slivovice Tomáše Poláčka až z dalekého Petrova u Hodonína. V kategorii ostatních pálenek získala nejlepší známky a tedy první místo výborná mandlovice pana Antonína Bulíčka z Čáslavic, druhá skončila směs ovoce paní Zdeňky Černické z Jihlavy a třetí místo obsadila broskvovice, kterou dodal majitel bohuslavecké pálenice.

A pokud jste si mysleli, že po vyhodnocení vše skončilo, tak naopak, pokračovali jsme v dalším již nesoutěžním koštování těch nejlepších vzorků a to vše při dobrém jídle, a skvělém hudebním doprovodu až do pozdních nočních hodin.